Kék Szalon

Kozmetika, Fodrászat, Manikűr, Pedikűr, Körömkozmetika, Masszázs

A köröm egészsége

A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, hetente 1 mm-t nő. Helyes körömápolással a külső sérülések többnyire megakadályozhatók, a köröm megbetegedései és elváltozásai ugyanakkor szervi okokra vezethetők vissza. Különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja a körmök egészségét.
 
Körömelváltozások és okaik

A körömelváltozásokat az elszíneződések és deformációk alapján osztályozzuk.

 Sárgás elszíneződés

A köröm sárgás elszíneződését gyakran az erős dohányzás okozza. Néhány körömlakk hatására is megfigyelhető. Bizonyos légúti megbetegedések, így pl. a krónikus bronchitis és a pikkelysömör (psoriasis vulgaris) is okozhat sárgás elszíneződést a körmökön.

Opálos fehér körmök

Az opálos fehér köröm, melytől a körömágy nem látható („tejesüveg köröm”) lehet veleszületett is. Azonban olyan embereknél is előfordulhat, akiknek körmei korábban normál, rózsaszínesek voltak, ebben az esetben a jelek egy súlyos májbetegségre (májcirrózisra) hívhatják fel a figyelmet.

Szürke elszíneződés

A durva, repedezett szürke színű körmök többnyire vitamin-, cink- és vashiány jelei. Az érintetteknek megfelelő vitamin- és ásványi anyag-pótlásra van szükségük. Ha ez nem hoz javulást, ajánlott orvossal kivizsgáltatni az okokat.

Fehér pontok

A körmön megjelenő fehér pontok szintén lehetnek hiánybetegség tünetei is. Azonban kialakulásuk többnyire mechanikai terhelésre vagy sérülésre vezethető vissza. A fehér harántcsíkok azonban fehérjehiány vagy súlyos fertőzések hatására alakulnak ki. Néha veleszületett keratinképződési zavar miatt jelennek meg hosszanti fehér csíkok a körmön.


 
Világosbarna vagy fekete elszíneződések

A körömlemez alatti világosbarnától egészen a feketéig terjedő színű foltok pl. bevérzések (hematóma) miatt jelentkezhetnek. Az ilyen elszíneződések („olajfolt” tünet) hátterében pikkelysömör vagy rosszindulatú bőrdaganatok (pl.malignus melanoma) is állhat.


Benőtt köröm

A benőtt köröm népbetegség, kezelése az egyik leggyakoribb ambuláns (járóbeteg) műtét. Kiváltó oka szinte mindig a beteg rossz szokásaira vezethető vissza: elsődleges gond a láb körmeinek a kézkörmökhöz hasonló ívesre vágása, ezáltal a beteg saját maga teremti meg a benövés lehetőségét. Gyakori ok még a divatos, túlságosan szűk orrú cipők viselése, mely a lábujjakat egymáshoz préseli, és a mechanikai irritáció okozta bőrkeményedés vezet a benövéshez. Elősegítő tényező lehet még a helytelen, nem kielégítő láb- és körömhigiéné.

Erősen megvastagodott, elgörbült köröm

Néhány főként belső betegség a kéz- és lábujj körmein is hátrahagyja nyomait. Így pl. erősen megvastagodott, hajlott körmök („óraüvegköröm”) figyelhetők meg a súlyos szív-, máj- és tüdőbetegek kéz- és lábujjain. A bunkószerűen felhajlott körömvégződések („dobverő” ujj) is jellegzetesek.

Behorpadt körömfelszín

Az ún. „kanálköröm”, azaz a behorpadt körömfelszínt vitamin- és vashiány okozhatja. Az ok lehet a Raynaud-szindróma is, mely a kéz- és lábujjak akadályozott vérellátásával jár.

Kis árkok

Az egy vagy több körmön megjelenő kis árkokkal borított körömlemezt pettyezett körömnek nevezzük. Ezek a kis árkok főként pszoriázisos vagy ekcémás betegeknél képződnek.

Keresztárkok

A köröm felszínén lévő keresztárkok hormoningadozáskor alakulhatnak ki, illetve bizonyos fertőzések vagy rákellenes gyógyszerek mellékhatásaiként. Más gyógyszerek is (pl. antibiotikumok) okozhatnak körömkárosodást, vagy akár körömleválást is.

Hosszanti barázdák

A hosszanti körömbarázdák az öregedés jelei is lehetnek, amelyek már a 35. életévtől jelentkezhetnek. Oka lehet még a körömágyban lévő növedék, vízben ázás is.

Körömgomba okozta jellegzetes változások

A körömgomba is okozhat színbeli elváltozást és különböző deformációkat. A körömfelszín megvastagodhat, vagy a gombafertőzés hatására szét is eshet („morzsálékos” köröm). A fertőzött köröm gyakran elveszíti fényét, sárgásan vagy barnásan elszíneződik, elemeltté válik. Ha baktériumfertőzés tetőzi a bajt, még zöldes vagy feketés elszíneződés is kialakulhat.

Hámló köröm
A köröm felső rétege elkezd leválni. Oka lehet sok víz, szappan, tisztítószer, vagy éppen a gumikesztyű használata. A körömágyat naponta megfelelő krémmel kezeljük.

Törékeny köröm
Oka lehet rossz egészségi állapot, illetve fehérje-hiányos táplálkozás. Ilyenkor sok sovány húst, halat, friss gyümölcsöt, zöldséget együnk. A törékeny köröm rendkívül száraz lehet, ilyenkor reggel és este dörzsöljük be körmünket krémmel és ne növesszük nagyra.

Laza köröm
Okozhatja körömerősítők túlzott használata (pl: formaldehid tartalmú). A köröm különválhat a körömágytól ( a köröm alatti rész könnyen fertőződhet, a köröm elszíneződik), minden esetben lassan gyógyul, mindig rövidre kell vágni a körmöt. A laza köröm az ekcéma és a pikkelysömör kísérőjelensége is lehet.

Gombás fertőzések
A gombás fertőzések a körmöket sem kímélik. Gyorsan terjednek és nagyon hosszadalmas kezeléssel lehet őket gyógyítani. Általában a körömlemezt védő bőrredők sérülésekor fertőződik maga a köröm is. Több fajtáját ismerjük, kezelésüket csak orvos végezheti.


1. Sarjadzó gomba
A körömágyat támadja meg. Először csak duzzadt, piros, lüktető érzés. Később már váladékozó felület, mely elemelkedik a körömlemezről és így a mátrix védtelenné válik a korokozókkal szemben.
2. Fonalas gomba
A szabadszél felől támad. A szabadszél mosolyvonalának határolt íve szabálytalanná válik. A körömlemez színe olyan lesz mint a szabadszél. A körömlemez teljesen elválhat a körömágytól. Nem fájdalmas, nagyon makacs fertőzés, hosszas kezelést igényel. Egyik körömről a másikra fertőződhet.
3. Penészgomba
Magát a körömlemezt támadja meg. Eleinte zöldes színű, később barnás. A körömlemez megpuhul, fájdalmas, és nagyon büdös. A penészgombát általában, a műköröm helytelen viselése okozza.

   A legtöbb ember nincs tisztában a ténnyel, hogy a köröm, az egészségi állapotunk „tükre”. A legkisebb mélyedésnek és barázdának is jelentése van. A stressz, vagy akár a legkisebb megfázás is, valamilyen deformitás, barázda formájában megjelenik a körmökön. Ilyenkor körömmozgás megy végbe, melynek következtében, a felrakott zselé alatt, levegő képződhet, s az egyre növekvő fellevegősödés a zselé töredezéséhez, lepattanásához vezethet.

  Tehát előfordul, hogy a helytelen, vagy nem megfelelő alákezelés és körömfelrakás következtében történik a zselé leválása, ám az esetek többségében az adott ember életmódjában keresendő a problémára való megoldás. A túl gyakori vízben nyúlkálás, fertőtlenítés vagy a folyamatos vegyszerezés is sokat árt mind a körömnek, mind pedig a rajta lévő zselérétegnek. Ezért, körmeink épsége érdekében, minden esetben javasoljuk a gumikesztyű használatát! A zselés réteg, nem „golyóálló páncélöltözet”! Ugyanúgy megérzi a mechanikai behatásokat is, mint a természetes köröm, éppen ezért ugyanúgy vigyáznunk kell rá!

Szép, egészséges körmöket mindenkinek! :)

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 7
Heti: 138
Havi: 459
Össz.: 187 626

Látogatottság növelés
Oldal: Amit jó tudni a körmökről
Kék Szalon - © 2008 - 2024 - keklotusz.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »